P2M to skrót od peer2mail (peer to mail). Jest to rodzaj przesyłania plików przy zastosowaniu skrzynek e-mail jako miejsca ich przechowywania.

Jest to realizowane za pomocą specjalnych klientów p2m, które symulują wszystkie najważniejsze funkcje skrzynek mailowych a przede wszystkim:
– zakładanie skrzynek mailowych (darmowe serwisy)
– podział pliku na mniejsze pliki oraz ich upload na skrzynki mailowe
– pobieranie plików i scalanie ich w prawidłowy plik

P2M zdobyło dużą popularność z uwagi na to że protokół ten najczęściej ma w sieciach komputerowych wysoki priorytet i nie jest blokowany przez administratorów sieci. Najczęściej stosowanymi przez p2m protokołami są HTTP, IMAP, POP oraz SMTP.

p2m
Logo pierwszego klienta p2m

Jako twórcę pierwszego klienta p2m jak i samej metody wskazuje się izraelczyka – Ran Geva.

Najczęstszą metodą przekazywania uploadu jest generowanie zaszyfrowanego hashcode`u który zawiera w sobie informację o uploadowanym pliku i użytych skrzynkach. Najczęściej jest on zabezpieczony dwoma hasłami. Pierwsze hasło umożliwia tylko pobranie uploadu. Drugie hasło umożliwia jego edycję. W ten sposób dany plik chroniony przed celowym wykasowaniem z serwerów pocztowych.
Z uwagi na problematyką dystrybucji hashcode`ów często stosuję się metodę jego przesyłania do programu za pomocą specjalnego linka (magnet-link) podobnie jak ma to miejsce w torrentach.
Oprócz tych dwóch sposobów spotkałem się jeszcze z zastosowaniem plików (podobnie jak w torrentach) które po uruchomieniu w programie przekazywały do niego hashcode.

Metoda p2m była najbardziej powszechna w latach 2005-2009. Aktualnie posiada coraz mniejsze wsparcie programistyczne.Wiąże się to z problemami, gdyż coraz mniej jest osób które zajmuje się wydawaniem nowych bibliotek obsługujących skrzynki mailowe. Najnowsze programy imitują przeglądarki internetowe i automatyzują w nich obsługę skrzynek pocztowych. Jednakże każda większa zmiana poczyniona przez administratorów danego serwera pocztowego niesie ze sobą konieczność poprawienia lub nawet napisania danej biblioteki od nowa.

Jest to jedna z przyczyn powstania MailDownloadera. Stworzenie programu który nie wymaga w ogóle udziału programistów. Dodawać czy odświeżać hosty mogą tacy użytkownicy jak Ty.